KOLTUK ALTI SPREYLERİ HAKKINDA BİLMEMİZ GEREKENLER

Neden Terleriz?

  • Terleme, yetişkinler için doğal bir beden fonksiyonudur. Normalde, vücut ısısı bir denge halindedir yani vücudun ürettiği ısı ile vücuttan yayılan ısı birbirine denktir. Bununla birlikte, vücut daha yüksek miktarda ısı ürettiğinde bu denge bozulur ve vücut çok sıcak hale gelir. Bu ısı dengesini yeniden oluşturabilmek için vücudun dışarıya verdiği ısıyı artırması gerekir; bu da terlemeyle sonuçlanır. Kişinin sinirli veya sıkıntılı olduğu durumlarda, yani duygu değişimi esnasında da terleme oluşabilir. Bir insan günde ortalama 1 litre teri vücuttan atar.

Ter kokusu nasıl oluşur?

Vücuttan salgılanan ter, aslında kokusuzdur. Koltuk altı bölgesi, iyi hava almayan kapalı bir bölge olduğu için burada bakteriler bulunmaktadır, ve terin bu bakterilerle teması sonucu kötü koku ortaya çıkar.

Deodorant ile antiperspirant arasındaki fark nedir?

Antiperspirantlar (pudralı deodorantlar), terlemeden kaynaklı oluşan ıslaklığı azaltır ve kötü vücut kokularına karşı etkin koruma sağlarlar. Pudrasız deodorantlar ise içeriğindeki alkol ve parfüm ile kısa süreliğine kötü kokuyu maskelerler, ancak ter kokusu ve ıslaklığa karşı antiperspirant deodorantlar kadar uzun süreli bir etki göstermezler.

Antiperspirant deodorant nasıl kullanılmalı?

  • Deodorant her gün ve her mevsim kullanılmalıdır.
  • Doğrudan koltuk altına, temiz ve kuru cilt üzerine uygulanmalıdır.
  • Sprey deodorantlar koltuk altına 15 cm mesafeden tutularak püskürtülmelidir.
  • Pudralı deodorantlar kullanılmadan önce çalkalanmalıdır.

Bir yanıt yazın